loading...
دنیای پست
اقا بزرگ بازدید : 38 شنبه 22 شهریور 1393 نظرات (0)
دنیای رنگ ها در بال پروانه

دنیای رنگ ها در بال پروانه

دانشمندان در دانشگاه ییل برای اولین بار توانسته اند ساختار ترکیبات رنگی پیچیده موجود در بال پروانه ها را به شکل سه بعدی به ثبت برسانند.

دانشمندان در دانشگاه ییل برای اولین بار توانسته اند ساختار ترکیبات رنگی پیچیده موجود در بال پروانه ها را به شکل سه بعدی به ثبت برسانند.
به گزارش مهر، دانشمندان از گذشته می دانستند رنگ سبز بال پروانه ها به واسطه فلسهای کریستالی به نام Gyroid ها به وجود می آیند که می توانند نور را به اشکال خاصی منحرف کرده و بازتابانند. اما از آنجایی که Gyroidها ابعادی برابر چند صد نانو متر دارند، دانشمندان تنها قادر به ثبت تصاویری نا واضح و دو بعدی از آنها بودند.
اکنون با کمک شیوه تصویربرداری پرتو ایکس، دانشمندان در دانشگاه ییل برای اولین بار توانسته اند ساختار سه بعدی این ترکیبات پیچیده در بال پروانه ها را به شکلی واضح و شفاف مورد بررسی و مشاهده قرار دهند.
همه پروانه ها برای ساخت بالهای رنگی از این کریستالها استفاده نمی کنند و بیشتر این حشرات زیبا از رنگدانه ها یا ساختارهای ساده تری استفاده می کنند.
با این همه دانشمندان امیدوارند با استفاده از بال پروانه ها به عنوان الگو بتوانند موادی را برای اهداف تکنولوژیکی مصنوعی ابداع کنند. برای مثال می توان از Gyroidها برای تولید پارچه هایی مقاوم در برابر کم رنگ شدن استفاده کرد که نیازی به رنگ نداشته و از هر زاویه ای قابل دیدن هستند.
دانشمندان بر این باورند Gyroidها تنها در دوره پیله بر روی بال پروانه ها به وجود می آیند و پس از خارج شدن پروانه ها از پیله امکان جایگزین شدن آنها توسط ساختاری جدید وجود نخواهد داشت.
در ادامه تصاویر زیبایی که ساختار سه بعدی بال پروانه های زمردی "کتل هارت" و "جونیپر" را نمایان کرده و توسط دانشمندان دانشگاه ییل به ثبت رسیده اند را مشاهده خواهید کرد:

این ساختار سبز - نارنجی که بیشتر به پوست یک خزنده شباهت دارند تصویری از فلسهای زمردی رنگ بالهای پروانه
"کتل هارت" است که در زیر میکروسکوپ به ثبت رسیده است

فلسهای بال پروانه "جونیپر" با کمک کریستالهای Gyroid به رنگ سبز قوس و قزحی می درخشد

بخشهای سبز رنگ در بال پروانه "کتل هارت" نتیجه قرار گرفتن کریستالهای Gyroid در فلسهای بال پروانه بوده
و رنگ سبز آنها به عنوان ابزاری برای استتار از پروانه محافظت می کند

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
گروه مدیریت رسانه دنیای پست با هدف نشر محتوی مفید و مورد نیاز جامعه ایرانی وارد عرصه وب گردیده است... امیدواریم مارو در این راه یاری کنید.
اطلاعات کاربری